Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

jetomeislam.albanianforum.net
 
HomeHome  Mekka LiveMekka Live  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» >>Hadith i Ditës<<
>>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeFri Feb 17, 2012 3:52 pm by Administrator

» 40 Hadithe të Pejgamberit Muhammed a.s.
>>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeFri Dec 23, 2011 12:07 am by Administrator

» Viti i Ri (poezi)
>>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeThu Dec 22, 2011 11:44 pm by Administrator

» Gruaja në Kur'an
>>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeThu Nov 10, 2011 2:44 am by Administrator

» •... Rritja e sasis se vogel te ujit ...•
>>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeSun Oct 16, 2011 2:40 am by Administrator

» •...RUKJE MP3...•
>>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeSun Oct 16, 2011 2:25 am by Administrator

» •...All-llahu eshte nje i Vetem ...•
>>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeSat Oct 15, 2011 5:05 pm by Administrator

» •... Foto Islam ...•
>>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeFri Oct 14, 2011 9:40 pm by Administrator

» Ti je kandil ndriçues!
>>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeSat Aug 20, 2011 12:07 pm by sumeja

Top posters
Administrator
>>Hadith i Ditës<< Vote_lcap>>Hadith i Ditës<< Voting_bar>>Hadith i Ditës<< Vote_rcap 
valmir
>>Hadith i Ditës<< Vote_lcap>>Hadith i Ditës<< Voting_bar>>Hadith i Ditës<< Vote_rcap 
Motra Muslimane
>>Hadith i Ditës<< Vote_lcap>>Hadith i Ditës<< Voting_bar>>Hadith i Ditës<< Vote_rcap 
MrSelefi1
>>Hadith i Ditës<< Vote_lcap>>Hadith i Ditës<< Voting_bar>>Hadith i Ditës<< Vote_rcap 
sumeja
>>Hadith i Ditës<< Vote_lcap>>Hadith i Ditës<< Voting_bar>>Hadith i Ditës<< Vote_rcap 
Mr.Uzeir-ibrahimi
>>Hadith i Ditës<< Vote_lcap>>Hadith i Ditës<< Voting_bar>>Hadith i Ditës<< Vote_rcap 
Who is online?
In total there is 1 user online :: 0 Registered, 0 Hidden and 1 Guest

None

Most users ever online was 12 on Wed Sep 27, 2017 1:40 pm
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistics
We have 29 registered users
The newest registered user is Selefu-Salih

Our users have posted a total of 21 messages in 14 subjects
July 2020
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 >>Hadith i Ditës<<

Go down 
AuthorMessage
Mr.Uzeir-ibrahimiNumri i postimeve : 1
Join date : 2011-07-06

>>Hadith i Ditës<< Empty
PostSubject: >>Hadith i Ditës<<   >>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeThu Aug 04, 2011 2:26 pm

“Zoti i Madhëruar ka thënë: “Çdo vepër e birit të Ademit i takon atij, përveç agjërimit. Ai është për Mua dhe Unë shpërblej për të. Agjërimi është mburojë (nga epshet dhe zjarri), prandaj kur të agjërojë ndokush, le të mos flasë fjalë të ndyta dhe mos ta ngrejë zërin. E nëse dikush e ngacmon apo e sulmon, le të thotë: “Unë jam agjërues, Unë jam agjërues!”

Dhe pasha Atë në dorën e të Cilit është shpirti i Muhamedit, aroma e pakëndshme që del nga goja e agjëruesit është më e mirë tek Allahu sesa era e miskut. Agjëruesi i përjeton dy gëzime: kur të hajë iftar, gëzohet dhe kur ta takojë Zotin e vet, gëzohet për agjërimin e tij (për shpërblimin).”
Back to top Go down
MrSelefi1

MrSelefi1

Numri i postimeve : 7
Join date : 2011-10-29
Location : Në këtë Dunja të përkohshëm

>>Hadith i Ditës<< Empty
PostSubject: >>Hadith i Ditës<<   >>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeMon Oct 31, 2011 1:10 pm

Muaviu [radijallahu anhu] thotë:

Kam dëgjuar Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] duke thënë: Nëse i përcjell të metat e njerëzve atëherë i ke shkatëruar ata, ose gati se i ke shkatërruar ata.” (Ebu Davudi, Neveviu e vërteton hadithin)
Back to top Go down
Motra Muslimane

Motra Muslimane

Numri i postimeve : 8
Join date : 2011-07-13

>>Hadith i Ditës<< Empty
PostSubject: >>Hadith i Ditës<<   >>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeFri Nov 11, 2011 6:09 pm

Nga Ebu Hurejre (Allahu qoftë i kënaqur më të) transmetohet se Pejgamberi 'sal-lAllahu alejhi ue sel-lem' ka thënë: “Nuk e mbulon asnjë rob (njeri) robin tjetër në këtë botë, e të mos e mbulojë atë All-llahu në Ditën e Gjykimit”. (Muslimi)
Back to top Go down
Administrator
Administrator
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 47
Join date : 2011-06-22
Age : 32
Location : Në Tokën e All-llahut!

>>Hadith i Ditës<< Empty
PostSubject: Re: >>Hadith i Ditës<<   >>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeMon Dec 19, 2011 8:52 pm

Nga Nu’man b. Beshiri (Allahu qoftë i kënaqur më të) transmetohet se Pejgamberi 'sal-lAllahu alejhi ue sel-lem' ka thënë: “Lutja është ibadet.”

(Ebu Davudi dhe Tirmidhiu, i cili thotë se ky është hadith hasen sahih)

_________________
“E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?”

Suretu: Fusilet, ajeti: 33.
Back to top Go down
https://jetomeislam.albanianforum.net
Administrator
Administrator
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 47
Join date : 2011-06-22
Age : 32
Location : Në Tokën e All-llahut!

>>Hadith i Ditës<< Empty
PostSubject: Re: >>Hadith i Ditës<<   >>Hadith i Ditës<< Icon_minitimeFri Feb 17, 2012 3:52 pm

Transmetohet nga Ibën Abasi (Allahu qoftë i kënaqur me të dy ata!) se ka thënë: I Dërguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) ka thënë: "Largojuni alkoolit, sepse ai është çelësi i çdo të keqe." {Es Sahihah 2798}

_________________
“E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?”

Suretu: Fusilet, ajeti: 33.
Back to top Go down
https://jetomeislam.albanianforum.net
Sponsored content
>>Hadith i Ditës<< Empty
PostSubject: Re: >>Hadith i Ditës<<   >>Hadith i Ditës<< Icon_minitime

Back to top Go down
 
>>Hadith i Ditës<<
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Kur'an dhe Sunnet :: Sunneti dhe Hadithi-
Jump to: