Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

jetomeislam.albanianforum.net
 
HomeHome  Mekka LiveMekka Live  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» >>Hadith i Ditës<<
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeFri Feb 17, 2012 3:52 pm by Administrator

» 40 Hadithe të Pejgamberit Muhammed a.s.
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeFri Dec 23, 2011 12:07 am by Administrator

» Viti i Ri (poezi)
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeThu Dec 22, 2011 11:44 pm by Administrator

» Gruaja në Kur'an
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeThu Nov 10, 2011 2:44 am by Administrator

» •... Rritja e sasis se vogel te ujit ...•
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeSun Oct 16, 2011 2:40 am by Administrator

» •...RUKJE MP3...•
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeSun Oct 16, 2011 2:25 am by Administrator

» •...All-llahu eshte nje i Vetem ...•
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeSat Oct 15, 2011 5:05 pm by Administrator

» •... Foto Islam ...•
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeFri Oct 14, 2011 9:40 pm by Administrator

» Ti je kandil ndriçues!
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeSat Aug 20, 2011 12:07 pm by sumeja

Top posters
Administrator
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_lcap•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Voting_bar•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_rcap 
valmir
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_lcap•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Voting_bar•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_rcap 
Motra Muslimane
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_lcap•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Voting_bar•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_rcap 
MrSelefi1
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_lcap•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Voting_bar•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_rcap 
sumeja
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_lcap•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Voting_bar•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_rcap 
Mr.Uzeir-ibrahimi
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_lcap•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Voting_bar•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Vote_rcap 
Who is online?
In total there is 1 user online :: 0 Registered, 0 Hidden and 1 Guest

None

Most users ever online was 12 on Wed Sep 27, 2017 1:40 pm
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistics
We have 29 registered users
The newest registered user is Selefu-Salih

Our users have posted a total of 21 messages in 14 subjects
July 2020
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 •...All-llahu eshte nje i Vetem ...•

Go down 
AuthorMessage
Administrator
Administrator
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 47
Join date : 2011-06-22
Age : 32
Location : Në Tokën e All-llahut!

•...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Empty
PostSubject: •...All-llahu eshte nje i Vetem ...•   •...All-llahu eshte nje i Vetem ...• Icon_minitimeSat Oct 15, 2011 5:05 pm

All-llahu eshte nje i Vetem

All-llahu eshte nje!
Nuk ka Zote tjeter perveq All-llahut!
All-llahu eshte nje!
Ai eshte force bashkuase e cdo sendi,
e vetmja Ekzistencë e vertete,
e vetmja Veprimtari e vertetë,
All-llahu eshte nje,
i vetmi Efikasitet i vertete,
i vetmi ne emer te ciline duhet dashur
i vetmi ne emrin te cilite duhet urrejtu
i vetmi Percaktor i cdo lidhje njerzore.
All-llahu eshte nje !
A nuk tregon njeshi cdo gje ne bote,
A nuk synon ka njeshi cdo gje ne bote
A nuk deshmon per njeshin cdo gje ne bote
All-llahu ashte nje.
All-llahu eshte mbrojtes i gjithkujte !
All-llahu ashte , i pare , udheheqes,
pa te cilin nuk kryhet asgje:
Zoteri i cili eshte i kerkuar
dhe pa lejen e te cilite s'mund te vendoset asgje
Ai i cili eshte i kerkuar vazhdimisht
gjat nevojave e synimeve,
kurse per vetveten eshte i mjaftueshem dhe
Ai i cili eshte mbrojtes i gjithkujt .
All-llahu esht nje!
Ai eshte nje ne Hyjnine e Tij,
kurse cdo gje tjeter jan robet e Tij .
Ai eshte i vetmi , te cilit i drejtohet ne raste nevoje,
Ai eshte i vetmi qe i ploteson kerkesat e atyre qe luten.
Ai eshte ai i cili cdo gje cakton me lejen e Vet
dhe askush me Te nuk cakton .
Vetem All-llahu egziston njemend.
Vetem Ai eshte i Vertete.
Cdo gje tjeter ekziston ne saje te ekzistimi te Tij
Cdo gje tjeter eshte e vertete ne saje te
Vertetsise se Tij.
Vetem Ai eshte i pavarur ,
i mjaftushem per vetveten ,
i panevojshem per askend dhe per asgje ,
i pavarur nga te gjitha atributet.
Ai ushqen cdo gje ,
kurse Ate nuk e ushqen askush.
Te gjithe jane te nevojsheme per Te .
Ai nuk ashte i nevojshem per askend ,
Te gjithe do ti pergjigjen Atij ,
kurse Ai askujt .
Ai do roberit e vet ,
Ai eshte i mir per ta ,
i meshirushem , u ndimon , u pergjigjet .
Kur njeriu gjendet para stuhis se terbuar
ne det te hapur .
All-llahut i lutet ,
kur harxhohen edhe atomet e fundit te
forces ne shkretetire pa uje e shok .
All-llahut i lutet .
kur gjymtyrat e ngrira nuk mund
as te levizin ne stuhine ne bore ,
dhe deri sa punon vetem vetedija
gjysem e lodhur duke konstatuar fundin
gjithnje me te aferte ,
All-llahut i drejtohet lutja
ALL-LLAH NDIHMOM
Kur nena e humb te vetmin djale ,
Vetem All-llahu i mbetet per ngushellim .
Kur metastazat kancerike e kryejne
punen ne trurin apo melcin e dikujt
Tek All-llahu edhe me tej mbetet shpresa ,
Kur jeta e merr te parit e syrit ,
i vetmi ngushellim , eshte All-llahu .
Kur shpirti e ndjen tere monotonine
tmerruese te pakuptimesise ,
ne horizont te miqesise
perseri qendron All-llahu .
Gjithnje aty , por aq larg ,
gjithnje i pranishem por asnjeher , i , kuptushem
gjithnje i gatshem te ndimoje ,
por asnjehere i lodhshem asi pergjumshem .
S'ka diskriminim ,
S'ka padrejtesi ,
S'ka proteksion ,
S'ka me vone ,
Vetem All-llahu dhe askush tjeter ne Te ,
gjithnje mund te jap edhe te marre ,
te sheroj dhe te beje te vdese ,
te gezoj dhe te hidheroje ,
Por All-llahu vetem gezon ,
sepes cdo gje qe jep-ashte e mir
Cdo gje qe merr-eshte kalimtare ,
Vetem All-llahu eshte i perjetshem ,
Vetem All-llahu eshte mbrojtes i gjithkujt
All-llahu nuk ka fillim e mbarim ,
All-llahu eshte qe nga perjetshmerija
per perjetshmerim .
All-llahu eshte Zoti nje i Vetem
i vetmi Krijues ,
i Vetmi Furnizues ,
i Vetmi Percaktues ,
i Vetmi Mbikqyres
All-llahu eshte Krijues i cdo sendi
dhe askush tjeter pervec Tij nuk krijon .
All-llahu eshte Zot me qiell dhe ne Toke .
All-llahu eshte nje i Vetemi .

Bona Berisha
Jeto me Islam /2011

_________________
“E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?”

Suretu: Fusilet, ajeti: 33.
Back to top Go down
https://jetomeislam.albanianforum.net
 
•...All-llahu eshte nje i Vetem ...•
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Temat Islame :: Poezi Islame-
Jump to: