Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

jetomeislam.albanianforum.net
 
HomeHome  Mekka LiveMekka Live  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» >>Hadith i Ditës<<
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeFri Feb 17, 2012 3:52 pm by Administrator

» 40 Hadithe të Pejgamberit Muhammed a.s.
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeFri Dec 23, 2011 12:07 am by Administrator

» Viti i Ri (poezi)
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeThu Dec 22, 2011 11:44 pm by Administrator

» Gruaja në Kur'an
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeThu Nov 10, 2011 2:44 am by Administrator

» •... Rritja e sasis se vogel te ujit ...•
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeSun Oct 16, 2011 2:40 am by Administrator

» •...RUKJE MP3...•
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeSun Oct 16, 2011 2:25 am by Administrator

» •...All-llahu eshte nje i Vetem ...•
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeSat Oct 15, 2011 5:05 pm by Administrator

» •... Foto Islam ...•
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeFri Oct 14, 2011 9:40 pm by Administrator

» Ti je kandil ndriçues!
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeSat Aug 20, 2011 12:07 pm by sumeja

Top posters
Administrator
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_lcap•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Voting_bar•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_rcap 
valmir
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_lcap•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Voting_bar•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_rcap 
Motra Muslimane
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_lcap•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Voting_bar•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_rcap 
MrSelefi1
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_lcap•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Voting_bar•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_rcap 
sumeja
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_lcap•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Voting_bar•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_rcap 
Mr.Uzeir-ibrahimi
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_lcap•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Voting_bar•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Vote_rcap 
Who is online?
In total there is 1 user online :: 0 Registered, 0 Hidden and 1 Guest

None

Most users ever online was 12 on Wed Sep 27, 2017 1:40 pm
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Statistics
We have 29 registered users
The newest registered user is Selefu-Salih

Our users have posted a total of 21 messages in 14 subjects
July 2020
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 •... Rritja e sasis se vogel te ujit ...•

Go down 
AuthorMessage
Administrator
Administrator
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 47
Join date : 2011-06-22
Age : 32
Location : Në Tokën e All-llahut!

•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Empty
PostSubject: •... Rritja e sasis se vogel te ujit ...•   •... Rritja e sasis se vogel te ujit ...• Icon_minitimeSun Oct 16, 2011 2:40 am

Rritja e sasis se vogel te ujit

Me një rast, kur muslimanet ishin ne Medine, u nevojitej ujë për abdes dhe Enesi (Allahu qoft i kënaqur me të) tregon:

"Derisa Muhammedi alejhi selam ishte në vendin Ez-Zewra me As'habet e vetë, i është sjellë pak ujë dhe ai e vuri doren e veë 'mubarek- te bekuar' në enë dhe në befasine tonë, uji buroi mes gishtërinjve te tij, ashtu që gjithe morem abdes!"

Katade e kishte pyetur Enesin : "Sa veta ishit atëherë ?"

Enesi iu përgjigje: "Atëhere ishim afër treqind veta !" (Hadithin e transmetojne Buhariu dhe Muslimi).

E ngjashme kishte ndodhur, kur Muhammedi alejhi selam udhëtonte me shtatëdhjetë As'habe të vetë, ndërsa këtë na transmeton Buhariu.

Kjo gjithashtu ka ndodhur edhe ne Hudejbi, sic e transmeton Buhariu, kur për shkak te te Dërguarit alejhi selam u rrit sasia e ujit në bunar.

Kështu ka ngjarë kur Muhammedi alejhi selam me As'habet e vetë urdhëtonte dhe duart e veta të bekuara i preku dy enë të zbrazëta te një gruaje, të cilat u mbushen me ujë, ashtu që nga këto enë (uje) pinë dyzet vetë dhe jo vetem kaq, por te gjithe i mbushen meshinaret me këtë ujë, ashtu qe gruaja u kthye duke bërtitur se si e ka pare "njeriun Magjik ", e për te cilin thonë se ështe "i Dërguar "!. I gjithe populli i asaj e pranoi Islamin.


Pergatiti: Jeto me Islam

_________________
“E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?”

Suretu: Fusilet, ajeti: 33.
Back to top Go down
https://jetomeislam.albanianforum.net
 
•... Rritja e sasis se vogel te ujit ...•
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Kur'an dhe Sunnet :: Sira - Historia Islame - Dijetarët-
Jump to: